Ο χθεσινός ημιτελικός του Μουντιάλ μεταξύ Βραζιλίας- Γερμανίας έσπασε όλα τα ρεκόρ στο Twitter

Ο χθεσινός ημιτελικός μεταξύ Βραζιλίας και Γερμανίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου, είναι ο αγώνας με τα περισσότερα tweets σε σχέση με όλα τα αθλητικά γεγονότα στην ιστορία του κοινωνικού δικτύου.
Την ώρα του αγώνα με το hashtag#BRAvGER έγιναν 35,6 εκατομμύρια tweets, σπάζοντας κάθε ρεκόρ.
Το προηγούμενο ρεκόρ σημειώθηκε πριν δύο εβδομάδες στον αγώνα Βραζιλία-Χιλή που είχε "μόλις" 16,4 εκ. tweets.
Φυσικά, ο κυριότερος λόγος των εκατομμυρίων tweets ήταν τα 5 γκολ της Γερμανίας στα 30 πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ το τελικό σκορ του αγώνα (1-7) έδωσε τροφή για ακόμα περισσότερα σχόλια και πειράγματα.

Επίσης σύμφωνα με το Twitter, το γκολ του Khedira στο 29ο λεπτό, προκάλεσε ακόμα ένα νέο ρεκόρ με 580 χιλιάδες tweets το λεπτό, ξεπερνώντας το ρεκόρ στον αγώνα της Βραζιλίας με τη Χιλή (389 χιλ. tweets/λεπτό) και στον τελικό του SuperBowl (382 χιλ. tweets/λεπτό).

Πηγή:e-pcmag.gr